Hydraulik - niedoceniany zawód

hydraulik

Mój kolega kupił działkę budowlaną na której instalacje sanitarne przebiegały w bardzo nieestetyczny sposób przez starą bramę. Po krótkiej konsultacji z hydraulikiem jedynym rozwiązaniem okazał się zakup nowej, ręcznie robionej kutej bramy metalowej. Polecono warsztat metaloplastyki z Czerwonego Kościoła pod Legnicą. Po kontakcie z właścicielem firmy Wiech-Spaw https://www.wiech-spaw.pl/ wybrana została brama stalowa z ocynkowaniem, ponieważ bardzo ważna jest długa trwałość tego elementu ogrodzenia. Po obejrzeniu innych artykułów oferowanych przez tą firmę kumpel zdecydował się także na balustrady i schody kute.

Hydraulik to bardzo potrzebny ale nie wdzięczny  zawód. Niewiele osób młodych  garnie się do nauki tej specjalności, ponieważ kojarzy  on się z brudem i nieczystościami. Obecnie hydraulicy to przede wszystkim instalatorzy sanitarni i gazowi. Prawdziwi fachowcy są bardzo poszukiwane na rynku pracy i przez to wynagrodzenie ich jest dosyć wysokie jak na pracowników fizycznych.  Nie jest rzadkością  pensja wysokości nawet 5000 zł. 

 

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej większość hydraulików wyemigrowała za pracą do Wielkiej Brytanii lub innych krajów Europy Zachodniej. Deficyt instalatorówdo tej pory nie został jeszcze uzupełniony  i nie zanosi się na szybką zmianę  w tym temacie. Rzadko w których szkołach zawodowych uczą tej specjalności. Niestety, ale będziemy musieli zatrudniać swoich domach  fachowców z Ukrainy lub innych krajów byłego Związku Radzieckiego.

Na szczęście mam znajomego, który jest hydraulikiem z ogromnym doświadczeniem http://jacek-hydraulik.pl/. Jego firma wciąż się rozwija i na brak zleceń nie może narzekać.  Ostatnio  rozszerzył swoją działalność o montaż paneli słonecznych. Jest to bardzo nowoczesna dziedzina i wcale nie kojarzy się z zawodem hydraulika, który jest cały ubrudzony i gdzieś tam siedzi w kanale.